הצ’יוואוואה

מדובר על כלבים בעלי ראש מעוגל. פרצופם זעיר ביחס לראשם. בעלי אוזניים זקופות וגדולות, ואילו העיניים שלהם אקספרסיביות. גופם קטן ומיניאטורי והפרוותם מבריקה וחלקלקה.

אופי ותכונות

כלבי הצ’יוואווה נחשבים לכלבים תוססים, אנרגטים ואינטליגנטים המגלים נאמנות רבה ואהבה רכושנית לבעליהם. הם מעניקים חיבה אך גם דורשים אותה… כלבים אלו מאופיינים באופי יצירתי וסקרנות. מה שגורם להם להיפגע ע”י ילדים צעירים. העובדה שהם מלאי בטחון עצמי הם עלולים להתגרות בכלבים גדולים מהם וכתוצאה מכך להיפגע. הם חשדניים מאוד כלפי זרים. כמו כן מגדירים את הכלבים הללו כחצופים ונועזים. לא נכון להשאיר כלבים אלו זמן רב לבד, כיוון שהם עלולים לפתח חרדת נטישה. יש כלבי צ’יוואווה שעשויים להיות תוקפניים ואף לנשוך ילדים קטנים במטרה להגן על עצמם רק במקרה שמגרים אותם ומשחקים איתם במהירות ידיים.

תסמינים של הגזע

כלבי צ’יוואווה עלולים לסבול מבעיות תסמינים שונות. בין היתר עלולות להיות דלקות באוזניים, דלקות בעיניים, ריבוי דמעות, נפילות סוכר וכולי. לכל התסמינים הנ”ל ישנם תכשירים וגורמי טיפול טיבעיים רבים לפתרון שאביב הדר מקנה באהבה לכל קהל לקוחותיו.

טיפול וטיפוח

יש לבדוק את השיניים של הכלב מגיל חצי שנה, מכיוון שכלבים אלו עלולים לפתח בעיות שיניים וכדי למנוע ריחות פה. כדי לא להסיר שומנים טבעיים מעל הפרווה יש לצמצם את הרחצה ולבצע אותה רק בעת הצורך מומלץ אחת לחודשיים. לאחר הרחצה חשוב לייבש את האוזניים. בעזרת צמר גפן יש לנקות את העיניים בעזרת תכשירים למניעת כתמי דמעות. אחת לשבוע מומלץ להבריש את הפרווה אם הינו ארוך שיער.

פעילות

היות ומדובר על כלבים קטנים, הפעילות היומיומית שלהם מספקת להם תרגול הולם. מסיבה זו מתאים לגדל אותם בדירה. אך מסוכן להפיל אותם מגובה מכיוון שהנחיתה עלולה לשבור את העצמותיהם. בחורף כדאי להלביש את הכלבים כדי לחמם אותם. בגין מבנה העצמות העדין יש להתאים להם רתמת גוף בצורת V במקום הקולר הרגיל.

על אילוף הכלב

האילוף של כלבים אלו נחשב לקל, אך קיים קושי בעניין המורות מיכוון שהם מקסימים בפרצופם וגודלם הזעיר, ברוב הפעמים הם ממיסים את בעליהם עם תנועות והבעות פנים כובשות כשעושים משהו אסור להם, כאן הרגש  מנצח את ההיגיון ויתחיל הקושי באילוף לצרכים. אמנם במעמד רכישת כלב מכל סוג צוות אביב הדר ואביב בעצמו מעבירים הדרכה לגידול ולאילוף גורים מפורטת ומוסברת לכל רוכש, מקנה מענה אישי 7\24 לכל שאלה וחלילה בעיה. מומלץ לחשוף אותם מגיל קטן לאנשים ולסביבות שונות בכדי להימנע ממצבים בהם יהיו תוקפניים ופחדנים כלפי חבריכם או ילדיכם.