השיצו

גזע נוסף שכדאי להכיר. כלב זה מגיע אלינו מסין הרחוקה, שם זכה למעמד של חיה מקודשת. שיצו בעברית משמעו אריה – למרות שהוא דווקא נראה לנו כמו כלב שעשועים חמוד ופרוותי 

מידע כללי:

אנשי חצר הקיסר בסין נהגו לטפח ולהעניק לגזע זה אהבה גדולה. שיצו הינו כלב קטן במשקל של כ-6 קילו וגובה של כ-30 ס””מ. כלב אינטלגנטי פעיל וידידותי, מלא שמחת חיים.

שיצו הינו כלב היפואלרגני בעל פרווה ללא נשירה וריח אידאלי בתור כללב לילדים ולאנשים בעלי אלרגיות. מבחינה היסטורית, הקירבה הגדולה לבעליהם האנושיים הפכו את הגזע הזה לגזע של כלבים חכמים, אך מעט מפונקים יש לומר התנהגותם הינה בהשוואה לאדם בן 6-5.

האילוף יכול להיות מעט מאתגר וצריך להיעשות עם המון אהבה ורגישות (אם חשוב לנו שהכלב יציית לכללים ולחוקים שלנו). כלבי שיצו לומדים מהר והינם בעלי רצון עז לרצות. אימון לצייתנות זו הדרך. חינוך שיצו צריך להתחיל ביום בו אתם מביאים את הגור לביתכם.

כמעט שקשה לחשוב על השיצו ככלב (נראה יותר כמו בובה). אבל זהו כלב, וכלבים זקוקים למנהיג. המנהיג הראשון של השיצו שלך זו אימו. לפני שהגור שלך עזב את בית הגידול שלו, הוא למד שיעורי חיים מאמו ומאחיו. עכשיו אתה צריך לתפוס את תפקיד המנהיג (או האמא) ולהבהיר לו מה היא התנהגות ראויה במונחים שהיצור החמוד והפרוותי שלך יבין וכמובן לנוחיותך. זכור כי מנקודת מבטו של גור כלבים,כללים אנושיים אינם הגיוניים אך מאוד חשוב לדבר איתם ולחנך במילים!

המלצות לאילוף גור שיצו

כאשר אתה מתחיל את תהליך האילוף, קח עובדה זו בחשבון : שלושה וחצי החודשים הראשונים לחייו של כל גור כלבים הם התקופה המתאימה ביותר ללמידה. זהו גיל שבו המוח שלו עדיין רענן ומסוגל לספוג כל שיעור, חיובי או שלילי. תגובות חיוביות לנכון ולהפך בשלב זה בחייו הן קריטיות להתפתחותו ככלב בוגר. כמות ואיכות של הזמן שאתה משקיע בצעירותו של השיצו שלך תקבע איזה סוג כלב הוא יגדל להיות ואילו איזה אופי ישא כשיגדל.

מדעי התנהגות כלבים אומרים לנו כי כל התנהגות שמתוגמלת בפרס תחזור על עצמה. זה נקרא חיזוק חיובי. אם הגור עושה צרכים במקום הראוי או שמשהו משמח קורה, לתת חיזוק חיובי כמו פינוק עם ליטוף וחטיפים טעימים, הגור באופן טבעי ירצה לחזור על ההתנהגות. זו ההזדמנות להזכיר שהשיצו אוהבים ליטופים. פרט חשוב לגבי כלבים: מחקרים מוכיחים כי אחת הדרכים הטובות ביותר למוחו של גור היא דרך קיבתו. שמור על כיסיך עמוסי ממתקים בכל עת, כך שתמיד תוכל לחזק התנהגות טובה ברגע שהיא מתרחשת, אך חשוב מאוד לא להגזים עם החטיפים המתועשים, ישנה רשימת פירות וירקות מומלצים שכל רוכש גור מקבל והאמת לפעמים מספיקה ההתלהבות והאהבה שאתה מרעיף במקום החטיף.

צריך לחזק את הגור גם כשההתנהגות שלילית או מה שאנו בני אדם עשויים לשקול כמזיק, כמו חפירה בפח האשפה (הכלב לא יודע שזה לא נכון). אם הכלב שלכם חופר בפח, אוכל מהאוכל שלכם או עושה כל דבר שגורם לו להרגיש טוב, הוא יחזור על פעולה זו. איך נמנע התנהגויות נורמליות של הכלב שבעצם מזיקות לו? הוא צריך ללמוד מה טוב ומה רע דרך התגמולים והתיקונים שלך אם תתמידו בדרככם ולא תתנו לרגש לנצח את ההגיון גור יגדל להיות בוגר עצמאי ומחונך.

הטיפוח:

כמו שאר הגזעים ארוכי השיער יש לסרקם מידי יום, לקלחם אחת לחודש – חודש וחצי, חשוב לזכור כי יש לייבש את השיצו לגמרי בשל פרוותם הארוכה והשופעת למנוע היווצרות קשרים ולכלוך בפרוותם החלקלקה, יש להקפיד לנקות את העיניים באופן קבוע עם תכשירים המיועדים לכך. לספר את האזור סביב פי הטבעת למניעת הידבקות הצואה ולספר את השיער סביב העיניים אחת לשלושה שבועות למניעת דלקות עיניים. ניתן לעשות זאת אחת לחודש – חודשיים במספרת כלבים.